Saturday Pennant

Chadstone 1 despite being in the top 2 of the ladder for 13 of the 18 games it was a disappointing result in the semi final being beaten by Hawthorn 1 (81/92). Hawthorn 1 won the Section Final on Sunday against Camberwell Central.

Chadstone 2 managed to attain a place in the 4 for the last 4 games of the season, so also played in the semi-final being beaten by Mt Waverley (61/66). Mt Waverley were on top of the ladder most of the season and also won the Section Final on Sunday against Auburn

Chadstone 3 comprised many of our novice bowlers and gave depth to the season without great success, hopefully the experience will lead to better outcomes next season.

NUMBERS from Saturday Pennant (without prejudice for + against  eg 35/12 or 12/35)

Highest shots 117- 53 = 170 shots on the day – Chadstone 2

Lowest shots on a rink = 7/17 = 24 shots (21 ends) with 4 other rinks < 30 shots

Highest shots on a rink – 5 rinks > 50 shots

Round 18 Results

TEAM No 1 MCC 5 Away
    Points
P GRIFFIN 19 22 0
G FETTES 18 24 0
G TARRANT 21 16 2
A JOLLY 27 15 2
  85 77 14
       
TEAM No 2 Vermont South 5 Home
      Points
W HARRISON 16 20 0
M FEEHAN 18 22 0
N MAXWELL 20 14 2
I BELZER 17 21 0
  71 77 2
       
TEAM No 3 Highett Home  
    Points
G McCANN 21 20 2
N WALLACE 19 16 2
N DEMAIO 24 24 1
R WILLIAMS 15 27 0
  79 87 5

Round 17 Results

TEAM No 1 Vermont South 3 Home
    Points
P GRIFFIN 11 22 0
G BYERS 17 17 1
G TARRANT 21 20 2
A JOLLY 20 17 2
  69 76 5
       
TEAM No 2 Mount Waverley 3 Away
      Points
W HARRISON 17 19 0
M FEEHAN 14 17 0
N MAXWELL 19 20 0
B BAXTER 8 22 0
  58 78 0

Round 16 Results

TEAM No 1 Malvern 1 Away
    Points
P GRIFFIN 15 17 0
G BYERS 17 20 0
G TARRANT 21 18 2
A JOLLY 15 38 0
  68 93 2
       
TEAM No 2 Clayton 4 Home
      Points
W HARRISON 30 13 2
P WRIGHT 32 14 2
N MAXWELL 20 17 2
B BAXTER 35 12 2
  117 56 18

Round 15 Results

TEAM No 1 Caulfield Park Alma 3 Home
    Points
P GRIFFIN 29 15 2
G BYERS 11 28 0
G TARRANT 31 16 2
A JOLLY 17 16 2
  88 75 16
       
TEAM No 2 Glen Waverley 4 Away
      Points
W HARRISON 13 31 0
M FEEHAN 22 15 2
N MAXWELL 18 21 0
B BAXTER 14 21 0
  67 88 2
       
TEAM No 3 Elsternwick Club 4 Home  
    Points
G McCANN 16 16 1
N WALLACE 12 34 0
N DEMAIO 18 20 0
L BOSWELL  13 26 0
  59 96 1

Round 14 Results

TEAM No 1 Burwood District 2 Away
    Points
P GRIFFIN 33 12 2
G BYERS 17 15 2
G TARRANT 20 16 2
A JOLLY 23 21 2
  93 64 18
       
TEAM No 2 Oakleigh 2 Home
      Points
W HARRISON 24 9 2
M FEEHAN 23 21 2
N MAXWELL 36 14 2
P WRIGHT 25 21 2
  108 65 18
       
TEAM No 3 Albert Park Away  
    Points
G McCANN 20 33 0
N WALLACE 11 27 0
N DEMAIO 21 20 2
S TAYLOR 10 26 0
  62 106 2

Round 13 Results

TEAM No 1 Bennettswood Away
    Points
P GRIFFIN 17 14 2
G BYERS 17 14 2
G TARRANT 28 9 2
A JOLLY 23 17 2
  85 54 18
       
TEAM No 2 Mulgrave CC 9  
      Points
W HARRISON 25 17 2
G HIMMELREICH 19 16 2
N MAXWELL 21 12 2
P WRIGHT 25 15 2
  90 60 18
       
TEAM No 3 Malvern 2 Away  
 Forfeit – Loss
    Points
      0
      0
      0
      0
  0   0

Round 12 Results

TEAM No 1 Hawthorn Home
    Points
P GRIFFIN 20 23 0
G BYERS 19 20 0
G TARRANT 22 15 2
A JOLLY 32 6 2
  93 64 14
       
TEAM No 2 Bennettswood 2 Away
      Points
W HARRISON 24 14 2
B BAXTER 24 12 2
N MAXWELL 21 24 0
M FEEHAN 12 25 0
  81 75 14
       
TEAM No 3 Bentleigh Away  
    Points
G McCANN 19 27 0
N WALLACE 16 21 0
N DEMAIO 26 12 2
R WILLIAMS 16 26 0
  77 86 2

Round 11 Results

Round 11
TEAM No 1 St Kilda 3 Away
    Points
P GRIFFIN 26 10 2
T BEER 10 20 0
G TARRANT 25 14 2
A JOLLY 25 16 2
  86 60 16
       
TEAM No 2 Auburn 2 Home
      Points
 Wash out
    1
      1
      1
      1
  0 0 9
       
TEAM No 3 Moorabbin 3 Home  
    Points
 Wash Out
    1
      1
      1
      1
  0 0 9

Round 10 Results

TEAM No 1 Camberwell  Home
    Points
P GRIFFIN 20 15 2
G BYERS 11 31 0
G TARRANT 23 19 2
A JOLLY 16 27 0
  70 92 4
       
TEAM No 2 Ashburton 3 Away
      Points
I BELZER 17 17 1
B BAXTER 32 11 2
N MAXWELL 23 11 2
M FEEHAN 17 25 0
  89 64 15
       
TEAM No 3 Elesternwick Park 2 Away  
    Points
G McCANN 27 11 2
N WALLACE 21 12 2
N DEMAIO 26 12 2
R WILLIAMS 20 17 2
  94 52 18

Round 9 Results

TEAM No 1 MCC 5 Home
    Points
P GRIFFIN 29 16 2
G BYERS 21 14 2
G TARRANT 24 19 2
A JOLLY 21 19 2
  95 68 18
       
TEAM No 2 Vermont South 5 Away
      Points
I BELZER 17 25 0
B BAXTER 20 16 2
N MAXWELL 16 23 0
M FEEHAN 28 14 2
  81 78 14
       
TEAM No 3 Highett Away  
    Points
G McCANN 18 29 0
P SALMON 9 38 0
N DEMAIO 16 16 1
R WILLIAMS 10 29 0
  53 112 1

Round 8 Results

TEAM No 1 Vermont South 3 Away
    Points
  Wash out 1
  1
  1
  1
  0 0 9
       
TEAM No 2 Mount Waverley 3 Home
      Points
  Wash Out 1
  1
  1
  1
  0 0 9
       
TEAM No 3 Caulfield Park Alma 5 Home  
    Points
  Wash Out 1
  1
  1
  1
  0 0 9

Round 7 Results

TEAM No 1 Malvern 1 Home
    Points
P GRIFFIN 25 20 2
G BYERS 21 12 2
G TARRANT 24 22 2
A JOLLY 11 31 0
  81 85 6
       
TEAM No 2 Clayton 4 Away
      Points
G HIMMELREICH 12 31 0
B BAXTER 20 17 2
N MAXWELL 12 22 0
M MADDEN 22 18 2
  66 88 4
       
TEAM No 3 Port Melbourne 3 Home  
    Points
G McCANN 21 15 2
L BOSWELL 18 18 1
N DEMAIO 14 24 0
R WILLIAMS 17 19 0
  70 76 3

Round 6 Results

TEAM No 1 Caulfield Park Alma 3 Away
    Points
P GRIFFIN 29 10 2
G BYERS 22 17 2
G TARRANT 18 21 0
A JOLLY 19 21 0
  88 69 14
       
TEAM No 2 Glen Waverley 4 Home
      Points
G HIMMELREICH 16 30 0
B BAXTER 25 16 2
N MAXWELL 22 15 2
M FEEHAN 15 30 0
  78 91 4
       
TEAM No 3 Elsternwick Club 4 Away  
    Points
G McCANN 12 23 0
N WALLACE 16 19 0
N DEMAIO 17 28 0
R WILLIAMS 10 27 0
  55 97 0

Round 5 Results

TEAM No 1 Burwood District 2 Home
    Points
P GRIFFIN 19 24 0
G BYERS 27 12 2
G TARRANT 18 13 2
A JOLLY 16 24 0
  80 73 14
       
TEAM No 2 Oakleigh 2 Away
      Points
C PYKE 10 28 0
B BAXTER 21 21 1
N MAXWELL 14 27 0
M FEEHAN 10 23 0
  55 99 1
       
TEAM No 3 Albert Park Home  
    Points
G McCANN 13 22 0
N WALLACE 11 20 0
L BOSWELL 9 46 0
R WILLIAMS 15 25 0
  48 113 0

Round 4 Results

TEAM No 1 Bennettswood Home
For Against Points
W HARRISON 17 18 0
B CAIRNEY 27 13 2
G TARRANT 21 10 2
A JOLLY 20 19 2
  85 60 16
       
TEAM No 2 Mulgrave CC 9 Away
  For Against Points
G HIMMELREICH 13 25 0
B BAXTER 9 34 0
N MAXWELL 14 23 0
M FEEHAN 35 18 2
  71 100 2
       
TEAM No 3 Malvern 2 Away  
For Against Points
G McCANN 13 19 0
N WALLACE 21 19 2
L BOSWELL 13 26 0
B GILLIES 13 35 0
  60 99 2

Round 3 Results

TEAM No 1 Hawthorn Away
For  Against Points
W HARRISON 18 23 0
B CAIRNEY 8 34 0
G TARRANT 24 12 2
A JOLLY 24 19 2
  74 88 4
       
TEAM No 2 Bennettswood 2 Home
  For  Against Points
G HIMMELREICH 20 25 0
B BAXTER 20 15 2
N MAXWELL 28 11 2
M FEEHAN 20 10 2
  88 61 16
       
TEAM No 3 Elsterwick Park 2 Home  
For  Against Points
G McCANN 18 29 0
N DEMAIO 20 18 2
H DIVINY 15 22 0
J HALLS 13 25 0
  66 94 2

Round 2 Results

TEAM No 1 St Kilda 3 Home
For  Against Points
P GRIFFIN 25 10 2
B CAIRNEY 22 13 2
G TARRANT 35 13 2
A JOLLY 13 22 0
  95 58 16
       
TEAM No 2 Auburn 2 Away
  For  Against Points
I BELZER 21 33 0
G HIMMELREICH 13 32 0
B BAXTER 16 22 0
M FEEHAN 13 17 0
  63 104 0
       
TEAM No 3 Moorabbin 3 Away  
For  Against Points
G McCANN 11 28 0
N DEMAIO 19 14 2
P SALMON 18 18 1
J PAULSEN 23 12 2
  71 72 5

Round 1 Results

TEAM No 1 Camberwell  Away
For  Against Points
T BEER 12 23 0
G FETTES 17 24 0
B CAIRNEY 27 16 2
A JOLLY 25 13 2
  81 76 14
       
TEAM No 2 Ashburton 3 Home
  For  Against Points
W HARRISON 44 4 2
G HIMMELREICH 26 9 2
B BAXTER 16 17 0
M FEEHAN  7 47 0
  93 77 14
       
TEAM No 3 Elestenwick Park 2 Home
  For  Against Points
G McCANN 18 15 2
N DEMAIO 19 26 0
P SALMON 15 25 0
W BLACKBOURNE 22 9 2
  74 75 4